Naše projekty jsou určeny zrakově postiženým jednotlivcům, organizacím, firmám a institucím, které pracují ve prospěch zrakově postižených.

Výzkum a vývoj

Hlavní činností společnosti je výzkum a vývoj v oblasti zpřístupnění a zpřístupňujících technologií a obecně v oblasti IT a navazujících oborů, včetně veřejného šíření výsledků vlastního vývoje nebo výsledků vývoje jiných výzkumných organizací formou výuky, publikací nebo transferu znalostí.

BRAILCOM je součástí skupiny Accessibility Expert.

V současné době se společnost soustředí na výzkum a vývoj v oblasti asistivních technologií se zvláštním zřetelem na digitalizaci publikací a jejich prezentaci. Takovými projekty jsou například Digitální knihovna pro nevidomé a slabozraké Biblio a Aplikace pro čtení denního tisku a časopisů pro nevidomé a slabozraké Camelot.

Kromě této hlavní aktivity udržujeme neustále stránky a prezentace dříve realizovaných projektů, zejména Digitální jazykové učebnice a Učebnice pro zrakově postižené žáky.

UKONČENÉ PROJEKTY

E-Books

https://ebooks.brailcom.org/

Zrakově hendikepovaní žáci mohou používat stejné učebnice jako ostatní žáci ve třídě. Zvolí si formu (e-book, internet, bodové písmo), která nejlépe vyhovuje jejich možnostem a charakteru postižení. U nevidomých žáků projekt umožňuje výrazně využívat bodové písmo, což zvyšuje základní jazykovou gramotnost jak v češtině, tak v cizím jazyku.

Slabozrací žáci si na tabletu mohou text zvětšovat dle potřeby, měnit barevné kombinace textu a pozadí, ovlivňovat délku řádku apod. Nevidomí mají k dispozici hlasový výstup nebo převod do bodového písma prostým pohybem kurzoru po textu.

Projekty „E-books pro nevidomé a slabozraké žáky“ (reg. č. CZ.1.07/1.2.27/01.0004) a „E-books pro nevidomé a slabozraké žáky II“ (reg. č. CZ.1.07/1.2.27/02.0025) byly spolufinancovány z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Centrum podpory pro zrakově postižené žáky

Projekt byl určen pro nevidomé a slabozraké žáky, pro jejich rodiče, asistenty a také pro učitele základních a středních škol. V rámci projektu se bezplatně seznamovali a hlavně učili ovládat počítačové kompenzační pomůcky na zpřístupnění a zpracování informací.

V centru jsme prováděli analýzy a školení nevidomých a těžce slabozrakých žáků, jejich asistentů a speciálních pedagogů ve formátu 2+4 dny. Na základě úvodní analýzy byl stanoven studijní plán, podle kterého jsme se ve druhé části pokoušeli intenzivní formou klientům pomoci významně se zdokonalit jak v ovládání speciálních odečítačů a zvětšovačů obrazovky, tak ve využití jejich kompenzačních pomůcek k praktickým činnostem, jako je práce s kancelářskou sadou, emailem a internetem. Klienti získávali také obecný přehled v širokém spektru moderních kompenzačních technologií a učili se využívat i výukové počítačové programy, speciálně určené pro nevidomé a slabozraké žáky.

Projekt (reg. č. CZ.1.07/1.2.00/14.0111) byl spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Eurochance a Eurochance 2

http://www.langschool.eu

Tyto mezinárodní projekty si kladly za úkol snížit míru nezaměstnanosti nevidomých a slabozrakých osob zvýšením jejich kvalifikace. Byly vyvinuty digitální učebnice cizích jazyků vhodné i pro samostudium v různých úrovních obtížnosti a Digitální jazyková škola.

V projektu Eurochance byly vytvořeny učebnice pro středně pokročilé a pokročilé studenty anglického a německého jazyka. Tyto učebnice jsou plně dostupné zrakově postiženým a byly v rámci projektu přeloženy do 5 jazyků: angličtiny, němčiny, španělštiny, češtiny a slovenštiny.

V projektu Eurochance2 jsme rozšířili počet studovaných jazyků. Učebnice angličtiny a němčiny jsme doplnili o učebnice italštiny a španělštiny. Na konci projektu již byly všechny učebnice dostupné ve 12 jazycích: angličtina, němčina, čeština, norština, španělština, italština, maďarština, polština, portugalština, francouzština a rumunština a vznikla platforma Digitální jazykové školy pro dálkové vzdělávání zrakově postižených studentů pod vedením skutečných lektorů.

Projekty Eurochance a Eurochance 2 (reg. č. CZ/07/LLP-LdV/TOI/134011) byl spolufinancován z evropského programu Leonardo da Vinci.

Na projekty poté navázaly projekty Olomoucká šance, Step towards the light a MOVILISE, které technologii i fond učebnic dále rozšířily.

Všechny tyto učebnice jsou dostupné na adrese https://www.langschool.eu/textbooks.

ICT

Mezinárodní projekt „ICT as a gateway to scientific education of blind people and people with visual disabilities“ pod vedením naší společnosti pomohl zpřístupnit nevidomým a slabozrakým vědní obory jako je chemie, ve kterých je tradičně mnoho informací prezentováno pouze 2D obrázky nebo grafy, které jsou pro nevidomé zcela nepřístupné. Projekt si kladl za cíl vytvořit softwarový framework a metodiku, jak takové informace zpřístupnit i nevidomým a jak nevidomé v tomto oboru vzdělávat.

Projekt (reg. č. CZ/06/B/F/FP-168025) byl spolufinancován z evropského programu Leonardo da Vinci.

Movilise

BRAILCOM, o.p.s. se jako partner účastnil mezinárodního projektu, jehož cílem bylo využít internetové technologie vyvinuté v projektech Eurochance a Eurochance2 pro zvýšení úrovně jazykového vzdělání sportovců.

Hlavním realizátorem projektu byl Odbor mládeže a sportu magistrátu města Istanbul (Istanbul Metropolitan Municipality, Youth and Sports Directorate) a projekt byl spolufinancován evropským programem Leonardo da Vinci.

Nově vzniklé učebnice jsou dostupné na adrese https://www.langschool.eu/textbooks.

NEPodpis

Projekt prakticky realizoval možnosti, které nevidomým a slabozrakým přináší využití elektronického podpisu při komunikaci s úřady.

Jedním z velkých problémů života nevidomého je podpis. Podpis, který je pro běžného člověka běžnou záležitostí, se může pro nevidomého stát nepřekonatelnou překážkou. Ne že by se nemohl naučit i bez zraku podepisovat, ale nemá při tom přímou kontrolu podepisovaného dokumentu. Nové technologie opět přinášejí i zde řešení. Nevidomý může pomocí speciálně upraveného počítače číst a psát a s pomocí technologie elektronického podpisu také elektronické dokumenty podepisovat.

Olomoucká šance pro nevidomé žáky

Projekt reagoval na nedostatečnou technickou a znalostní vybavenost škol v olomouckém kraji pro kvalitní a moderní výuku nevidomých a slabozrakých žáků. Za cíl si kladl modernizaci způsobu výuky těchto žáků, především pomocí náročných kompenzačních pomůcek založených na bázi výpočetní techniky. Vedle samotného hardwaru bylo nutné vybavit počítače také potřebným softwarem, uzpůsobeným pro práci nevidomých a slabozrakých dětí. Partnerem projektu je ZŠ V. Vejdovského v Litovli.

Projekt (reg. č. CZ.1.07/1.2.12/02.0015) byl spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

A Step Towards the Light

V tomto projektu byla vytvořena učebnice základů angličtiny pro členy a klienty turecké asociace nevidomých. BRAILCOM, o.p.s.se účastnil projektu jako partner. Projekt byl spolufinancován z evropského programu Leonardo da Vinci.

Nově vzniklé učebnice jsou dostupné na adrese https://www.langschool.eu/textbooks.

Trafika

Ke dni 25. května 2018 služba Trafika – časopisy a noviny pro nevidomé končí. Od 1. července 2018 je dostupná prostřednictvím nové aplikace Camelot jako součást digitální knihovny Biblio, kterou provozuje společnost OUI Technology Ltd. pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé K.E. Macana.

Tento projekt umožňoval nevidomým a slabozrakým osobám bezplatné čtení novin a dalších periodik v elektronické podobě. Mezi nejzajímavější funkce Trafiky patřila výstřižková služba, vyhledávání, archiv periodik a RSS. Projekt podpořil Nadační fond Českého rozhlasu a jeho projekt Světluška. Data bezplatně poskytovala společnost NEWTON Media, a.s..

Zpívající počítač

Projekt nabízel nevidomým a slabozrakým hudebníkům amatérům i profesionálům nástroj pro vytváření not včetně zápisu slov a možnosti vzájemné kontroly pozice slov oproti notám pomocí syntetického zpívajícího hlasu. Projekt podpořil Nadační fond Českého rozhlasu a jeho projekt Světluška.

Free(b)soft

https://freebsoft.org/

Free(b)soft laboratoř je vývojová platforma, která pomáhá zlepšovat zpřístupnění počítačů nevidomým a těžce zrakově postiženým. Řešení jsou založena především na volném software.